9 wskazówek dla początkującego tradera

Inwestowanie na rynku opcji binarnych generalnie sprowadza się do jednego: do oceny, czy wartość danego aktywa wzrośnie, czy jednak spadnie. Na podstawie odpowiedzi na to pytanie, trader wybiera opcję call albo put. Wszystko wydaje się proste, łatwe i przyjemne. Jednak w rzeczywistości podjęcie tej decyzji nie jest zadaniem łatwym, szczególne trudności sprawia ono początkującym traderom.

money-1128172_640

Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw tej grupie osób i przygotować krótki poradnik zawierający wskazówki, które będą pomocne w udzielaniu odpowiedzi na pytanie, czy cena dawnego instrumentu pójdzie w górę, czy jednak spadnie.

Żeby jednak wszystko było jasne od początku: nie jest to tajemna wiedza, ani tym bardziej magiczna pigułka, dzięki której będziesz odnotowywał od razu same sukcesy na rynku opcji binarnych. Nie wierzę w cuda, dlatego nie będę Cię mamić. Nie mniej jednak jestem przekonana, że poniższy poradnik okaże się być dużą pomocą i to stosując się do zasad w nich wymienionych, będziesz mógł trenować swoje umiejętności inwestycyjne, jednocześnie unikając kardynalnych błędów, które są tak często udziałem początkujących inwestorów.

Nie jest to żadna droga na skróty, jednak jest to dobry pakiet startowy dla początkujących oraz zestaw wskazówek pozwalających na uświadomienie sobie negatywnych nawyków stosowanych przez samego siebie podczas inwestowania na rynku opcji binarnych dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenia handlowe na opcjach binarnych.

Zrozum w to, co inwestujesz

Nie próbuj handlować, w sposób zupełnie przypadkowy wybierając opcje call albo put. To zakrawa o najzwyklejszy w świecie hazard. Nawet jeśli uda Ci się osiągnąć zysk z jakiejś pozycji inwestycyjnej, będzie to tylko i wyłącznie efekt tego, że sprzyjało Ci szczęście. Nie będzie to natomiast miało nic wspólnego z porządną strategią inwestycyjną.

Dlatego od samego początku czytaj o rynku opcji binarnych i poszczególnych aktywach, staraj się zrozumieć, nie tylko jak działa rynek, ale i w jaki sposób działają narzędzia wykorzystywane przez doświadczonych inwestorów do budowania własnej strategii inwestycyjnej.

Wybierz odpowiedniego brokera

Chociaż rynek opcji binarnych w Polsce wciąż – można by rzec – raczkuje, liczba brokerów oferujących swoje usługi jest już na tyle duża, że naprawdę jest, w czym wybierać. Najlepiej szukać takiego brokera, który w swoim port folio ma dużo aktywów i umożliwia szybkie wypłaty.

Warto też zwracać uwagę na to, czy dany broker umożliwia inwestowanie w oparciu o takie opcje binarne, które Cię dokładnie inwestują, jeśli chcesz inwestować na jakimś szczególnym rodzaju rynku.

Nie mniej istotny jest fakt, czy broker oferuje konto demo i jakiego rodzaju jest to konto. O tym, czym dokładnie jest konto demonstracyjne i dlaczego warto z niego korzystać, już pisaliśmy na naszym blogu. Nie mniej jednak, teraz w dosłownie trzech słowach o tym, dlaczego warto korzystać z kont demo: żeby dokładnie poznać możliwości platformy inwestycyjnej i przetestować (bez ryzyka poniesienia strat), czy rynek opcji binarnych jest na pewno tym, z którym chcemy wiązać swoją drogę jako trader inwestycyjny.

Przy wyborze brokera należy też unikać tych, którzy dopiero co pojawili się na rynku i nie sposób znaleźć na ich temat żadnych opinii – czy to pozytywnych, czy to negatywnych. Warto wybierać te firmy, które istnieją już na rynku całkiem długo i swoimi działaniami udowodniły, że są godni zaufania, zdobywając tym samym dobrą renomę wśród inwestorów.

Naucz się, jak inwestować

Wiem, że wydaje Ci się to oczywiste. Nie mniej jednak spotkałam sporo młodych, zapalonych, początkujących inwestorów, którzy byli tak podnieceni możliwością zgarnięcia fortuny podczas inwestowania na rynku opcji binarnych, że zupełnie zapominali o tym, jak ważna jest edukacja, pomijali w ogóle etap nauki handlowania na tym rynku.

Nie musisz wymyślać koła na nowo, wystarczy, że poznasz kilka strategii inwestycyjnych i w oparciu o inwestowanie na koncie demonstracyjnym zdecydujesz, którą z nich przyjąć podczas inwestowania na rynku opcji binarnych. Nie ma w takim działaniu nic wstydliwego, wielu nawet bardzo doświadczonych traderów weryfikuje pomysły na inwestowanie właśnie na kontach demo.

Przeanalizuj rynek

Dobry inwestor najpierw szczegółowo analizuje dane aktywo, śledząc nie tylko jego konstrukcję, ale i wiadomości makro- i mikroekonomiczne mające wpływ na jego wartość. Na bieżąco śledzi kalendarz ekonomiczny. Dopiero mając już tę wiedzę, zaczyna budować bądź szukać pośród wcześniej opisanych przez innych inwestorów strategii inwestycyjnej odpowiedniej dla danego sposobu inwestowania.

Inwestowanie w opcje binarne bez przeprowadzonej analizy i ułożonej strategii jest drogą na manowce, szybciej – niż dłuższej – sprowadza się do osiągania spory strat. To dobra wiadomość dla Twojego brokera, ale w żadnym razie nie dla Ciebie. Masz przecież maksymalizować swoje zyski, a nie brokera, prawda?

Dywersyfikuj

Wśród inwestorów popularne jest powiedzenie „nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”, co jest dość łopatologicznym opisem tego, czym jest dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego. Zapewne już doskonale zdajesz sobie sprawę, że z inwestowaniem nieodłącznie związane jest ryzyko poniesienia strat. Dobry trader tak układa swoją strategię, by to ryzyko minimalizować. Słowem, zdywersyfikuje swój portfel inwestycyjny, nie inwestuje więcej niż 5% swojego kapitału w pojedynczą transakcję. Jeśli coś pójdzie nie tak, to bardzo szybko będzie mógł odrobić straty.

Wybierz odpowiednie okresy opcji binarnych

Na początku swoje przygody z inwestowaniem na rynku opcji binarnych trzymaj się z daleka od opcji długoterminowych. Dużo lepszym wyborem w przypadku początkującego inwestora są tzw. opcje godzinne (one-hour). Tutaj dużo prostsze jest określenie, w którym kierunku zmierza cena danego aktywa, opierając się o dane płynące z analizy technicznej, przeprowadzonych własnych badaniach, czy po prostu na wiadomościach płynących z portali informacyjnych bądź po prostu z rynku. Jest też dobry sposób na szybki zarobek. Możesz nawet spróbować inwestować w oparciu o minutowe opcje binarne. Nie mniej jednak moim zdaniem na początek jednak najlepsze są opcje godzinne.

Korzystaj z sygnałów płynących z rynku

Sygnały opcji binarnych znajdziesz w prognozach. Jeżeli dany sygnał wiąże się z wysokim stosunkiem wygranych, to warto się nim zainteresować. Przeprowadzone bowiem zostały naprawdę drogie badania i analizy, zanim w ogóle taki sygnał pojawił się w Twoich prognozach na platformie opcji binarnych. Oczywiście, nie są to narzędzia nieomylne, jednak ich skuteczność jest naprawdę wysoka.

Nie spodziewaj się manny z nieba

Wiele osób zaczyna swoją przygodę z inwestowaniem w opcje binarne z przekonaniem, że jest to idealny sposób na duży zarobek przy minimalnym nakładzie sił i czasu. Powiedzmy sobie jasno: nie ma nic za darmo. To, co dajesz, to dostajesz. Nie ma cudownych sposobów na to, by zostać bogatym. Nie mniej jednak inwestowanie jest dobrym sposobem na pomnażanie swojego kapitału, jednak żeby to robić z sukcesem trzeba poświęcić sporo czasu na naukę i zdobywanie doświadczeń na rynku opcji binarnych. Jak to jednak mówią, nie od razu Kraków zbudowano, prawda?

Dodaj odpowiedź