Jak wybrać odpowiednie dla siebie aktywa inwestycyjne?

Bardzo istotną kwestią w tradingu jest wybór aktywów, w które zainwestujemy swój kapitał. Tego rodzaju decyzja powinna być analizowana przy każdej zawieranej transakcji handlowej, tak samo jak analizuje się okres wygaśnięcia, wysokość zainwestowanego kapitału oraz wykonane predykcje.

Z tej przyczyny zdecydowaliśmy się w tym artykule przedstawić Wam kilka porad, dzięki którym wybór pomiędzy indeksami, towarami, parami walutowymi oraz papierami wartościowymi, będzie dla Was prostszy. Jako że wielu brokerów opcji binarnych oferuje ponad 150 różnych instrumentów bazowych, podjęcie tej decyzji może być dla wielu bardzo trudne, niektórzy tym ogromem możliwości mogą czuć się nawet na tyle przytłoczeni, że dopadnie ich tzw. paraliż decyzyjny.

pomoc w wybieraniu aktyw inwestycyjnychChociaż inwestor może wybierać pomiędzy stoma różnymi aktywami, to tak naprawdę ma on do czynienia tylko z czterema kategoriami aktywów. Są tacy inwestorzy, którzy preferują tylko jedną kategorię, i nigdy, ale to przenigdy, nie zainwestują w inny rodzaj instrumentów.

Dla przykładu, inwestor mający już spore doświadczenie handlowe zdobyte na rynku walutowym FOREX, inwestując swój kapitał na rynku opcji binarnych będzie – co można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem – preferował pary walutowe jako instrumenty bazowe.

 

Żeby była jasność, nie ma nic złego w takim podejściu. Jeśli swoje inwestowanie ktoś opiera na jednej czy dwóch kategoriach aktywów, to jest jak najbardziej ok, jeżeli inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją też inne rodzaje aktywów i w przypadku np. załamania na rynku walutowym, może zainwestować np. w surowce naturalne.

Pamiętaj jednak, że jeśli decydujesz się opierać swoje inwestowanie na rynku opcji binarnych tylko na jednej kategorii aktywów, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że ominie Cię sporo ciekawych i zyskownych transakcji.

Jednak jeżeli właśnie zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem na rynku opcji binarnych, to wcześniej lub później zdasz sobie sprawę z tego, jak istotne jest, by w swoim porto folio inwestycyjnym mieć również transakcje z niską wartością ryzyka handlowego.

Zanim klikniesz po raz pierwszy “kup” dobrze by było, żebyś wcześniej zapoznał się z listą aktywów, który dane broker opcji binarnych oferuje. Warto pamiętać, że każdy broker ma swoją listę i jeżeli interesuję Cię określona kategoria aktywów, to jednym z warunków, które należy sprawdzić, przed założeniem konta u danego brokera, jest sprawdzenie, czy interesujące Cię aktywa znajdują się na liście oferowanych aktywów.

Na takiej liście znajduje się nie tylko nazwa aktywów, ale i np. informacje o godzinach, w których można danym instrumentem handlować. Warto mieć na uwadze fakt, że każda platforma ma inne czasy, w którym można handlować określonymi rodzajami aktywów.

Jeżeli do tej pory nie zdecydowałeś się na brokera opcji binarnych, zapoznaj się z naszym cyklem pt. “Prześwietlamy brokera opcji binarnych”, w którym staraliśmy się pokazać zarówno wady, jak i zalety określonych brokerów binarnych. Nawet jeśli masz na oku brokera, którego do tej pory nie opisaliśmy, to dzięki lekturze tych artykułów będziesz wiedział, na co zwracać uwagę.

Jeśli bardziej przemawia do Ciebie analiza fundamentalna niż techniczna, to w podejmowaniu wyboru, w które aktywa zainwestować swój kapitał, pomocna będzie z pewnością lektura specjalistycznych stron internetowych. Na tych witrynach szybko znajdziesz informacje, kiedy i jakich transakcji handlowych należy dokonać. Z zagranicznych serwisów, które cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów, należy polecić przede wszystkim dwie strony – Bloomberg oraz Reuters.

 

Co warte zaznaczenia, na tych stronach znajdziesz informacje o wszystkich czterech kategoriach aktywów. Pomocne mogą okazać się też finansowe programy emitowane w radio bądź telewizji. W odróżnieniu od magazynów finansowych, programy te podają bieżące informacje. W przypadku magazynów zawsze jest większe lub mniejsze opóźnienie – w końcu trzeba je zredagować, wydrukować i rozesłać do kiosków. Powiedzmy sobie szczerze, inwestor potrzebuje mieć dostęp do bieżących informacji w jak najkrótszym czasie.

Jeżeli preferujesz narzędzia analizy technicznej, to z pewnością będziesz bardziej zainteresowany wykresami kursów i różnymi wskaźnikami, niż stricte informacjami o tym, co dzieje się na rynku. Co jednak nie oznacza, że te możesz zupełnie zignorować. Ideałem jest bowiem sytuacja, w której inwestor łączy narzędzia analizy technicznej i fundamentalnej w budowaniu swojej strategii inwestycyjnej. Czasami opierając się tylko na liczbach, można dojść do błędnych wniosków, dlatego warto uwzględniać w swojej analizie także informacje o tym, co się aktualnie dzieje w gospodarce, czy danym jej obszarze. Łącząc analizę techniczną z fundamentalną z pewnością znajdziesz odpowiednie dla siebie aktywa.

 

Jeżeli przeglądałeś już platformy inwestycyjne brokerów opcji binarnych z pewnością zauważyłeś, że są na nich wyróżnione sekcje takie jak “najpopularniejsze aktywa” bądź też “wybór inwestorów”. Są to wskazówki, z których korzysta wiele osób, dlatego dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się ci brokerzy, którzy podają takie informacje.

Wiele osób nie jest przekonanych co do tego, że te funkcje działają prawidłowo i nie poleca zwracać na nie uwagę, a już tym bardziej dokonywać transakcji w oparciu o przedstawione w nich informacje. My jednak uważamy, że mimo wszystko warto te funkcje obserwować, jednak podejmując decyzje inwestycyjne radzimy kierować się własnym głosem rozsądku i opierać się na poczyniony we własnym zakresie przemyśleniach i analizach sytuacji.

Mam nadzieję, że widzisz już, że dokonanie wyboru aktywów inwestycyjnych nie musi być procesem skomplikowanym. Narzędzia takie jak raporty rynkowe, kalendarze ekonomiczne, wykresy czy wskaźniki analizy technicznej ten wybór z pewnością czynią dużo łatwiejszym. A powiedzmy sobie szczerze, jest to wybór, który determinuje rezultaty inwestycyjne. To, co dla mnie jest kluczowe i co często powtarzam do znudzenia początkującym inwestorom, to to, żeby inwestowali oni w te aktywa, których działanie rozumieją. Tylko dzięki temu będą w stanie przewidzieć, jak zmieni się ich wartość w dłuższym lub krótszym okresie czasu, co pozwoli im osiągać zyski na rynku opcji binarnych.

3 komentarze

  1. Ważnym problemem polskich funduszy detalicznych są opłaty. Pomimo w sumie dobrych rozwiązań, to poziom dzielonych opłat jest na tyle duży, że stopy zwrotów dla klientów są niskie. Niestety zazwyczaj klient funduszu stoi na przegranej pozycji z funduszem z powodu handlu jednostkami w niewłaściwym czasie. Nie każdy jest stracony, ale żeby wygrać trzeba się sporo nakombinować. Dzięki temu stopy zwrotu będą na właściwym poziomie.

  2. Od siebie mogę dodać, że lepiej nie chwalić się swoimi obecnymi inwestycjami. Warto pozostać nieugiętym w tym zakresie. Później ktoś może mieć pretensje, że zainwestował tak samo i nic z tego nie ma, albo narzekał, że celowo wprowadza się w błąd. Jeśli już chcemy się czymś pochwalić, to lepiej opisać ogólny styl inwestycji i podpowiedzieć sposób myślenia.

  3. Sprawdzałem różne fundusze pieniężne i częściowo mi się to udało. Moim celem było sprawdzenie, które z funduszy pieniężnych oferują najniższe opłaty. Koniec z ciągłymi zmianami kont oszczędnościowych kilka razy w roku w poszukiwaniu najlepiej oprocentowanego. Na szczęście tam gdzie znalazłem nie ma opłat dystrybucyjnych, więc fundusz pieniężny mogę traktować jako całkiem płynne aktywo.

Dodaj odpowiedź