INWESTOR
Pismo inwestycyjne


Brama Mazur

Iwona Bortniczuk

Nie tylko w metropoliach powstają galerie handlowe. Wkraczają one również do mniejszych miast. Często adaptuje się na nie zabytkowe budynki, co daje znakomite efekty

Wielu mieszkańców Ełku na duże zakupy wybiera się do Białegostoku. Jednak niedługo to się zmieni. Przy ulicach Dąbrowskiego i Kościuszki, nieopodal dworca kolejowego, powstaje nowoczesne centrum handlowe zwane tymczasowo Bramą Mazur. Projekt jest jeszcze w fazie wstępnej, ale prawdopodobnie nazwa zostanie.

Pod koniec ubiegłego roku firma deweloperska Master Management Group złożyła w pracowni CDF Architekci zamówienie na projekt architektoniczny Bramy Mazur. Jest w nim zaplanowany zespół obejmujący galerię handlową, obiekty gastronomiczne, a także 4-salowe kino. O obsługę techniczną nieruchomości zadba firma FM Solutions. W środku znajduje się plac miejski z fontanną. Przewiduje się organizowanie na nim koncertów oraz innych imprez okolicznościowych. Jest tam sporo zieleni, między innymi aleja starych drzew pod ochroną. Dalej ciągnie się deptak pieszy w stronę dworca.

Zespół powstaje na dawnych terenach wojskowych. Został już poddany częściowej rewitalizacji. Jego ozdobą ma być zabytkowy budynek poniemieckich koszar z przełomu XIX i XX wieku. Jest nieduży, ale bardzo zgrabny, choć na razie w kiepskim stanie technicznym. Znajdą się w nim placówki gastronomiczne, a na 3. kondygnacji – pomieszczenia biurowe. Obok powstanie typowa galeria handlowa z podziemnym garażem. Przejście do starego budynku zapewni przeszklony łącznik. Ta część jest nowa – zaprojektowana właśnie przez architektów z pracowni CDF. Elewację ma stanowić blacha stalowa patynowana (w kolorze rdzy). Daje ona niesamowite efekty wizualne. W tym przypadku chodzi o nawiązanie kolorystyczne do ceglanych koszar. Blacha ta – jako dekoracja – znajdzie się również we wnętrzu, a także w elementach małej architektury. Nada ona galerii specyficzny charakter.

Master Management Group przekonuje, że nawet w czasach spowolnienia gospodarczego inwestowanie w centra handlowe i zarządzanie nimi może być dobrym biznesem. W ciągu pięciu lat firma zbudowała silną pozycję w specjalistycznej niszy. Paul Kusmierz, założyciel i prezes, dostrzegł potencjał tkwiący w centrach handlowych w mniejszych miastach. MMG buduje własne centra handlowe, a także w imieniu największych instytucji finansowych i firm takich jak Blackstone czy Auragen Real Estate nabywa i zarządza obiektami handlowymi. W ramach Keen Property Partners Retail wspiera nowe inwestycje w zakresie planowania, zabezpieczania finansowania oraz zarządzania obiektami. Dziś oferuje kompletną usługę: doradztwo w procesie budowy lub zakupu, pozyskiwanie finansowania, zarządzanie nieruchomością, wynajem powierzchni handlowych, administrowanie obiektami, a także ich rozbudowę.

Obecnie Master Management Group zarządza 110 000 mkw. w centrach handlowych w 12 miastach Polski, w tym: Galerią Victoria w Wałbrzychu, Galerią Orkana w Lublinie, Rzeszów Plaza, Galerią Sieradzką, Galerią Sandomierz oraz Parkiem Handlowym Eden w Zgorzelcu. Jest też deweloperem oddanej do użytku w 2009 r. Galerii Niwa w Oświęcimiu, będzie też zarządzać 25 sklepami sieci Biedronka, które zakupi Auragen Real Estate. Do portfela nieruchomości handlowych zarządzanych przez MMG dołączyły niedawno Galeria Twierdza w Zamościu oraz Galeria Twierdza w Kłodzku nabyte przez Blackstone. Jeszcze w tym roku firma przejmie również zarządzanie centrum handlowym Magnolia Park we Wrocławiu, które Blackstone nabył w sierpniu br. Do końca 2011 r. firma będzie zarządzała około 230 000 mkw. powierzchni handlowej w Polsce, z tego powierzchnia zarządzana w imieniu Blackstone to około 110 000 mkw.

W ten sposób polska spółka dysponująca know-how popartym doświadczeniem w branży nieruchomości handlowych została lokalnym partnerem wielkiego międzynarodowego funduszu. Można się spodziewać, że współpraca z renomowanym partnerem o mocnej pozycji finansowej będzie silnym impulsem do dalszego rozwoju Master Management Group.

Paul Kusmierz, prezes i założyciel Master Management Group

Wszyscy pytają mnie, jak sobie radzimy w czasach kryzysu. Tak się składa, że ostatnie lata to dla Master Management Group czas intensywnego rozwoju, a rok 2011 będzie chyba najlepszy. W kryzysie należy intensywnie działać, a nie tylko o nim mówić.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku

Ta inwestycja da miastu nowy oddech.

Karol Fiedor, architekt, właściciel pracowni CDF Architekci

Formę projektowanej architektury określa czytelna kompozycja prostych, zdecydowanych brył. O współczesnym charakterze proponowanych rozwiązań decydować ma również główny materiał elewacyjny: korodowana blacha stalowa - coraz bardziej popularna w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – wprowadza lekko industrialny klimat i jednocześnie doskonale współgra z zabytkową tkanką budynków koszarowych.