Czym tak naprawdę są opcje binarne?

Opcje binarne są stosunkowo nowym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Inwestowanie w opcje binarne polega na tym, że gracz „stawia” na to, jak będą wyglądały ruchy cen w danych instrumentach finansowych. Jeżeli dobrze przewidział kierunek zmian, otrzymuje wypłatę.

 

dollar-941246_1920Sam termin opcje binarne tak naprawdę oznacza dwie opcje do wyboru. Trader ma tak naprawdę tylko dwie ścieżki do wyboru: obstawia, że dane środki inwestycyjne wykażą określony ruchy cen albo że ich nie wykażą.

Opcje binarne są też często nazywane opcjami cyfrowymi, wynika to z faktu, że zyski z danego zlecenia są ustalane przed wykonaniem samego zlecenia i nie ulegają one później korektom lub zmianom – stąd określenie opcje o ustalonym zysku, które też odnosi się do opcji binarnych.

 

Bardzo często w kontekście tego sposobu inwestowania pojawia się hasło wszystko albo nic i w tym przypadku to hasło ma jak najbardziej odzwierciedlenie w sposobie wypłat z inwestycji. Jeżeli trader dobrze obstawił, zgarnia wszystko. Jeżeli jednak jego opinia okazała się być chybiona, odchodzi z niczym.

 

Tzw. cena zakładu na opcję binarną podawana jest w postaci wskaźnika, który przyjmuje wartości z przedziału od zera do stu. Jeżeli obstawiane wydarzenia faktycznie się odbyło, zakład kończy się na poziomie sto. Jeżeli jednak nie dojdzie ono do skutku, to cena zakładu na opcję binarną wynosi zero.

Broker podaje swoją stawkę dla danego wydarzenia na rynku. W momencie, w którym inwestor dojdzie do wniosku, że dane wydarzenie faktycznie wydarzy się w przyszłości, wykupi dany zakład. Jeżeli jednak uzna, że wydarzenie się nie odbędzie, dany zakład po prostu odsprzeda.

Spróbujmy wytłumaczyć, w jaki sposób inwestuje się w opcje binarne, na prostym przykładzie: jedną z najmniej skomplikowanym form inwestowania w opcje binarne jest zakład up and down i to w oparciu o niego przeanalizujemy zachowanie gracza.

Wyobraźmy sobie, że mamy godzinę 15:30 i indeks FTSE notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie jest wart 5 400. Dzień wcześniej jego wartość na zakończenie sesji giełdowej wynosiła 5 425, dlatego broker podaje opcję binarną FTSE to Finish Up ­ – co należy po prostu rozumieć jako wydarzenie, w którym indeks FTSE osiągnie na koniec sesji wartość większą niż jego wartość zamknięcia z dnia poprzedniego – z ceną 24-26.

 

Gracz uważa, że FTSE osiągnie wzrosty, czym bliżej będzie zakończenia sesji, stąd jego decyzja o zakupie opcji FTSE to Finish Up po cenie wynoszącej 20GBP za jeden punkt procentowy, przy podanej cenie 26.

 

Okazało się, że nasz gracz miał rację. Indeks FTSE na koniec sesji miał wartość 5 450. Inwestor zgrania 1 480GBP, co jest efektem prostego rachunku matematycznego (100-26)*20.

Jeśli jednak przewidywanie naszego gracza okazałyby się być rozbieżne z rzeczywistością – FTSE zanotowałby na zamknięcie sesji spadek z porównaniu do jego wartości z dnia poprzedniego, to cena zakładu zostałaby ustalona na zero. Licząc wedle tego samego wzoru, co wyżej, łatwo sprawdzić, ile nasz gracz mógłby w takiej sytuacji stracić: (0-26)*20 = -520.

Jak łatwo zauważyć na powyższym przykładzie, zanim inwestor zdecyduje się na inwestowanie w daną opcję binarną, dokładnie wie, ile może potencjalnie zarobić a ile stracić. Co jest niewątpliwą zaletą tego rodzaju pomnażania kapitału.

 

Jakie są rodzaje opcji binarnych?

Typów zakładów binarnych jest naprawdę sporo, ale wszystkie mają jedną cechę wspólną: broker zadaje inwestorom pytanie, na które odpowiedź jest zawsze zero-jedynkowa. Albo się z przewidywaniami dot. danej zmiany na rynku zgadzamy, albo uważamy, że te przewidywania są błędne. Prawda albo fałsz. 1 albo 0. Innych opcji w odpowiedziach po prostu nie ma.

 

Poniżej postaram się pokrótce opisać niektóre – te najbardziej popularne wśród inwestorów – rodzaje zakładów na opcje binarne.

 1. Opcje typu One Touch ­­– gracz musi odpowiedź na pytanie, czy określony indeks przekroczy podaną wartość przed wygaśnięciem zlecenia. Jeśli tak, to wartość zakładu wynosi 100, jeśli jednak nie przekroczy, to wartość zakładu będzie wynosić 0.
 2. Opcje typu Ladder – gracz musi odpowiedź na pytanie, czy określony indeks zakończy okres zlecenia powyżej ustalonego poziomu. Dla przykładu inwestor musi odnieść się do stwierdzenia, że indeks X powyżej poziomu 10 000 pkt. Wartość zakładu będzie wynosiła 100 w sytuacji, w której indeks X wymieniony wyżej poziom przekroczy, w przeciwnym wypadku będzie ona wynosiła 0.
 3. Opcje typu Target ­– gracz ma odpowiedzieć na pytanie, czy określony indeks zakończy okres handlu w określonym przedziale cen. Dla przykładu inwestor dostaje pytanie, czy indeks X osiągnie 20-40. Jeżeli po zakończeniu handlu indeks X będzie przyjmował wartość z przedziału 20-40, to zakład będzie warto 100, jeżeli nie, jego wartość będzie wynosiła 0.
 4. Opcja typu Hi Lo – gracz musi odpowiedź na pytanie, czy wartość MAX (albo MIN) będzie się różniła o daną liczbę punkt w odniesieniu do wartość MAX (albo MIN) z poprzedniego dnia. Znowu, jeżeli wspominanie wyżej wydarzenie okaże się być prawdą, to wartość tego zakładu będzie wynosiła 100, jeżeli okaże się być fałszem, to wartość zakładu będzie wynosiła 0.
 5. Opcja typu Tunnel ­– gracz musi odpowiedzieć na pytanie, czy wartość określonego indeksu przed wykupieniem zakładu będzie znajdowała się pomiędzy dwoma wytyczonym wartościami granicznymi. Dla przykładu broker poddaje pod osąd gracza następujące stwierdzenie – indeks FTSE osiągnie wartość z przedziału <-50 ;+50>. Jeżeli wartość indeksu FTSE przed wykupieniem zakładu będzie mieściła się w tym przedziale, to zakład zakończyłby się wartością 100, a jeśli nie będzie się mieściła, to zakład rozstrzygnie się na poziomie 0.

 

Co jest przedmiotem handlu na rynku opcji binarnych?

Na tym rynku handel dotyczy różnego rodzaju papierów wartościowych w obrębie wielu klas, w tym:

 • Akcji,
 • Indeksów giełdowych,
 • Surowców,
 • Walut (rynek FOREX).

To właśnie ostania pozycja – waluty – cieszy się największą popularnością na rynku opcji binarnych. Wynika to z faktu, że handel walutami odbywa się non-stop, dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Drugą co do popularności pozycję zajmują akcje. Ich dokładna lista jest zależna od brokera, na którego usługi się zdecydujemy. Niemniej jednak, te najpopularniejsze np. związane z nowoczesnymi technologiami są dostępne u niemal każdego brokera opcji binarnych.

 

Troszkę mniej popularne są opcję binarne na indeksy giełdowe, jednak na rynku znajdziemy wiele indeksów występujących w handlu np.:

 • FTSE100 (Wielka Brytania)
 • NASDAQ (USA)
 • Zurich SMI (Szwajcaria)
 • Tel Aviv 25 (Izrael)
 • SSE180 (Szanghaj, Chiny)
 • Nikkei 255 (Japonia)
 • Hang Seng (Hong Kong)
 • CAC40 (Francja)

 

W przeciwieństwie do walut, indeksy giełdowe są dostępne tylko przez parę godzin w ciągu doby – wtedy, kiedy dana giełda jest otwarta.

 

Ostatnią grupę stanowią surowce, nie są one specjalnie popularne na rynku opcji. Jednak możemy się spotkać z opcjami na złoto, ropę naftową czy srebro. Handel tymi surowcami jest możliwy tylko wtedy, gdy są one notowane – a właściwie ich główne rynki, na CBOT- Chicago Board of Trade.

Dodaj odpowiedź