Dekalog skutecznego inwestora

Dzisiaj pierwszy tekst z cyklu Co dobry inwestor wiedzieć powinien, a w nim zestaw 10 zasad, których warto się trzymać, inwestując swój kapitał w opcje binarne.

 

cat-1099697_1920Każdy – zanim zacznie na poważnie inwestować w opcje binarne, powinien najpierw postać mechanizmy rynkowe, jak i podstawy teorii inwestowania. Oprócz tego, jego obowiązkiem jest zapoznać się z platformą opcji binarnych np. Opteck, co najlepiej zrobić, korzystając z konta demonstracyjnego. Jeżeli początkujący inwestor zapozna się z jej możliwościami i sposobami na konfigurację, będzie mu później dużo łatwiej inwestować. Powód jest bardzo prosty: będzie swoją uwagę skupiał na problemie w co najlepiej teraz inwestować? a nie gdzie mam kliknąć, żeby w to zainwestować?.

 

Wyżej wymieniony wskazówki należy traktować jako edukacyjny pakiet startowy, jeżeli chodzi o opcje binarne. Zanim nie zrealizujesz punktów wyżej wymienionych, nie próbuj inwestować w opcje binarne na poważnie.

Jeśli jednak ten etap masz już za sobą, z pewnością chcesz wejść na wyższy poziom wtajemniczenia. To całkowicie zrozumiałe, dlatego przygotowałam dla Ciebie zbiór 10 zasad, których przestrzegają skuteczni inwestorzy. To taki inwestycyjny dekalog, który powinieneś raz na zawsze zapamiętać i się do niego stosować.

 

Po pierwsze, (samo-)dyscyplina. Jeżeli opracujesz własną strategię inwestycyjną, to się jej trzymaj. Nie rób wyjątków dla poszczególnych zakładów. Jasne wyznaczenie sobie momentów otwierania oraz zamykania pozycji inwestycyjnych oraz trzymanie się konkretnego, przemyślanego wcześnie planu inwestycyjnego, pozwoli Ci przetrwać nawet największe zawieruchy na rynku. Samodyscyplina jest najważniejszą cechą charakterystyczną skutecznych inwestorów, osiągających wysokie zyski na rynku opcji binarnych. Jeżeli chcesz dołączyć do tej grupy ludzi, musisz codziennie ćwiczyć swoją samodyscyplinę. Dobra wiadomość jest taka, że samodyscyplinę można wzmocnić, trzeba po prostu codziennie wygrywać małe walki z samym sobą i nie poddawać się w momentach zwątpienia w sens inwestowania w opcje binarne.

Po drugie, stosuj analizę techniczną, jak i fundamentalną. Wielu inwestorów popełnia błąd, opierając swoją strategię na tylko jednego rodzaju analizie. Oczywiście, warto wybrać tę, która będzie dla nas miała większy priorytet, niemniej jednak nie należy zupełnie pomijać tej drugiej. Bardzo często dopiero połączenie przesłanek z analizy technicznej z informacjami, które zdobyliśmy, pracując w oparciu o analizę fundamentalną, daje pełną informację, co do sytuacji na rynku. Dlatego naprawdę nie warto zamykać się na inne sposoby analizowania tego, co się aktualnie dzieje na rynku i przewidywania tego, co dziać się może w – dalszej lub bliższej – przyszłości.

Po trzecie, odpowiadaj na zmiany na rynku opcji binarnych. Nie bój się zmieniać swoich pozycji, jeżeli przeciwna drużyna jest aktualnie na prowadzeniu. Trendy mają to do siebie, że nie są czymś stałym, są dynamiczne i Ty jako inwestor musisz nie tylko kierunek tych zmian przewidzieć, ale i umieć się do nich dostosować, co często będzie znaczyło zmianę pozycji inwestycyjnej o 180 stopni.

Po czwarte, niech trend będzie Twoim przyjacielem. Nie staraj się za wszelką cenę wytypować okresów szczytów lub dołków, jeżeli jesteś w stanie zauważyć jakiś trend, graj pod niego. Kupuj po niższej od wynikającej z niego ceny, sprzedawaj po wyższej. Nie komplikuj zanadto.

Po piąte, długie pozycje – byki, krótkie pozycje – niedźwiedzie. Nie próbuj przechytrzyć systemu, nie inwestuj przeciwko występujących na rynku trendach. Zapewne znasz powiedzenie o tym, że należy płynąć pod prąd, bo z prądem płynął same śmieci. Cóż, nie należy pływać w przeciwnym kierunku do trendu na rynku.

Po szóste, podążaj za głównym trendem. Nie trać czasu na analizowanie pobocznych, mniejszych trendów. Skup się na głównym trendzie i to wokół niego buduj swoją strategię inwestowania. Nie zawracaj sobie głowy rynkami, na których główne trendy bardzo ciężko odróżnić od tych pobocznych.

 

Po siódme, nie wychylaj się przed szereg. Zamiast próbować trafiać w okresy odwracania się trendu, spróbuj wykazać się pewną dozą cierpliwości i poczekaj, aż wskaźniki z analizy technicznej i fundamentalnej jednoznacznie pokażą, że trend się odwróci.

Po ósme, zawsze stosuj zlecenia STOP. Skuteczny inwestor używa zleceń obronnych. Zbyt długie oczekiwania na odwrócenie się niekorzystnej dla Ciebie sytuacji na rynku może skutkować naprawdę niemałymi stratami. Jednym z elementów dobrej strategii inwestycyjnej jest zdefiniowania cech zleceń STOP. Parafrazując klasyka, musisz wiedzieć, kiedy z rynkowej sceny zejść, ograniczając straty.

Po dziewiąte, pozwól sobie na trochę swobody. Na przykład, jeśli zbyt ciasno zdefiniujesz warunki zlecenia stop loss, możesz nie mieć wystarczająco dużo czasu na określenie idealnego punktu do wejścia na daną pozycję inwestycyjną.

Po dziesiąte, pogódź się z tym, że kiedyś będziesz stratny. Ponoszenie strat jest immanentną częścią życia, w tym inwestowania, i musisz się z tym pogodzić. Nie jesteś w stanie zabezpieczyć się w 100% przed ryzykiem utraty kapitału. Co wcale nie oznacza, że powinieneś w kontekście zarządzania ryzykiem inwestycyjnym trzymać się zasady niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.

Dodaj odpowiedź