Krótki poradnik: jak przerwać swoją złą passę w inwestowaniu na rynku opcji binarnych

Opcje binarne to coraz popularniejszy sposób inwestowaniu, szczególnie wśród osób inwestujących za pośrednictwem Internetu. Po opcje binarne sięgają zarówno ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem jako takim, jak i ci, którzy mają już w tym spore doświadczenie.

 

inwestowanie pieniądze

Szereg dostępnych w Polsce brokerów opcji binarnych, którzy oferują także konta demonstracyjne np. Opteck.com, sprawia, że każdy, kto tylko wyrazi taką chęć, może zmierzyć się z inwestowaniem na rynku opcji binarnych.

Technika inwestowania na tym rynku jest dość prosta, co jednak nie oznacza, że równie prosto jest osiągać na tym rynku serię zysków.

Skuteczne handlowanie opcjami wymaga od inwestora znajomości podstawowej teorii dotyczącej funkcjonowania rynku – zarówno samego rynku opcji binarnych, jak i rynku bazowego dla wybranych przez niego opcji, oraz wprawy, która – jak wiadomo – przychodzi dopiero z czasem.

 

Trzeba sobie powiedzieć jasno i wyraźnie: inwestowanie w opcje binarne to nie hazard, nie loteria – chociaż i tutaj główna zasada brzmi – wszystko albo nic – to nie należy podchodzić do inwestowania w ten sposób.

Najlepsi inwestorzy osiągają na rynku opcji binarnych nawet 80% stopę zwrotu, tak więc skuteczne inwestowanie na tym rynku jest jak najbardziej możliwe. Kluczem do osiągania takich wyników jest po pierwsze: znajomość rynku, na którym inwestuje się swój kapitał; po drugie: aktualna wiedza o zmianach w obszarze ekonomii i polityki.

Niestety nie ma prostej recepty na sukces. Przeważnie 40% inwestycji kończy się stratą. Jeśli u Ciebie ten procent jest większy, z pewnością zainteresuje Cię ten poradnik, w którym pokażemy Ci, jak optymalizować poziom ponoszonych strat. Pamiętaj, że straty są nieodłącznym elementem inwestowania, nie można ich w 100% uniknąć, można jedynie sprawić, że będzie ich mało.

 

Zasada #1: Myślenie krótkoterminowe, ale gra długoterminowa

Nietrudno o hasła reklamowe mamiące możliwością osiągnięcia dużego zysku w bardzo krótkim czasie, na które – niestety – daje się złapać niemała grupa osób. Wielu poczatkujących inwestorów hołduje przekonaniu, że zainwestowanie całych swoich oszczędności w jedną inwestycję jest sposobem na osiągnięcie spektakularnego zysku. Cóż, są szczęściarze, którym takie działanie raz, drugi i trzeci przyniesie oczekiwane rezultaty, jednak ten czwarty raz może już okazać się katastrofalny w skutkach. Nie sposób osiągać zysków przed dłuższy czas, grając na chybił trafił – raz wybierając opcję put, raz call, bez żadnej analizy sytuacji na rynku.

 

Do inwestowania na rynku opcji binarnych należy podchodzić tak, jak do inwestycji długoterminowych. To właśnie takie podejście jest skuteczne dla rynków charakteryzujący się sporą fluktuacją. Inwestowanie długoterminowe sprawia, że inwestorzy nie przejmują się porażkami, które od czasu do czasu, im się przytrafią, uznają je po prostu za część handlu opcjami binarnymi. Nawet najlepsi inwestorzy mają gorsze okresy, jednak oni – w przeciwieństwie do wielu amatorów – potrafią optymalizować swoje straty.

Reasumując, inwestowanie na rynku opcji binarnych będzie skuteczne, jeżeli przyjmiemy, że jest to inwestycja nie krótko-, ale długoterminowa. Jednak wciąż będziemy na bieżąco analizowali sytuacje w krótkim horyzoncie czasowym i w oparciu o to korygowali swoje pozycje inwestycyjne.

 

Zasada #2: Poznaj rynek, na którym chcesz ulokować swoje oszczędności

To tak naprawdę fundament skutecznego inwestowania na jakimkolwiek rynku. Nie ma znaczenia, czy to będzie rynek korporacyjnych obligacji, giełda papierów wartościowych czy rynek walutowy. Żeby osiągać zysk i ciąć straty, musisz wiedzieć, jak on działa. Należy pamiętać, że każdy rynek działa nieco inaczej, ma inną charakterystyką, inną dynamikę. Dlatego jeszcze przed zainwestowaniem pierwszej złotówki, należy się z tymi informacjami zapoznać i starać się to wyczuć. Nie tyle nauczyć na pamięć, co właśnie zrozumieć zależności i na tyle mocno jest sobie w głowie zakodować, by nie było potrzeby zastanawiania się później, dlaczego to działa tak, a nie inaczej.

 

Zasada #3: Nie rozmieniaj się na drobne

Poczatkujących inwestorzy, którzy trochę poczytali na temat skutecznego inwestowania, doskonale wiedzą, że należy dywersyfikować swoje inwestycje. Jednak wielu z nich popada w skrajność – są tacy, którzy w ogóle pomijają element dywersyfikacji i inwestują w jedną pozycję wszystkie oszczędności; są i tacy, którzy dywersyfikują swój portfel aż za bardzo. Musisz znaleźć optimum – dywersyfikować w rozsądny sposób. Owszem, dywersyfikacja jest bardzo ważnym elementem strategii inwestycyjnej, nie mniej jednak zbyt mocna dywersyfikacja uniemożliwia osiąganie sensownych wyników finansowych.

 

Zasada #4: Korzystaj na kont demonstracyjnych

W jednym z archiwalnych wpisów na naszym blogu znajdziesz dokładne informacje o tym, czy jest konto demonstracyjne, jak rodzaje takich kont występują na rynku i którymi warto się zainteresować. Dlatego jeśli do tej pory nie zapoznałeś się z tym artykułem, czym prędzej nadrób zaległości, bo korzystanie z kont demonstracyjnych jest ważnym elementem na drodze do minimalizowania poziomu osiągania strat. Konta demonstracyjnej umożliwiają testowanie strategii, co z kolei umożliwia ocenę jej skuteczności i przeanalizowanie, jaki poziom strat jest jeszcze dla inwestora akceptowalny, a jaki poziom osiągany na realnym rachunku będzie wymagał przeprowadzenia znaczących korekt w procesie inwestycyjnym.

 

Zasada #5: Buduj strategię inwestycyjną

W Internecie znajdziesz wiele opisów polecanych strategii inwestycyjnych do zastosowania na rynku opcji binarnych. Nawet na naszym blogu znajdziesz serię zatytułowaną Prześwietlamy strategie opcje binarnych, w której zmieszamy charakterystyki najpopularniejszy, a zarazem skutecznych, strategii opcji binarnych. To jednak nie zwalnia Cię z edukowania się w temacie tworzenia strategii inwestycyjnych.

Generalnie, cała strategia ma sprowadzić się do odpowiedzi na pytanie: kiedy kupić, a kiedy sprzedaż dane aktywa, oraz ile zainwestować w daną pozycję inwestycyjną. Żeby jednak odpowiedź na pytanie była sensowna, należy zbudować ją w oparciu o odpowiednia narzędzia wspomagające podejmowanie tego rodzaju decyzji – narzędzia analizy technicznej czy fundamentalnej.

W dużym skrócie: analiza fundamentalna pozwala oszacować realną wartość danego aktywa. Analiza fundamentalna wykorzystuje przede wszystkim dane dotyczące chwili obecnej i tylko w pewnym stopniu bazuje na danych zaprzeszłych. Na rynku bardzo często możemy spotkać się z sytuacją, w której cena aktywa jest albo niedoszacowana, albo przeszacowana. W zależności od tego, z którą opcją mamy do czynienia w danym momencie, należy wybrać odpowiedni kierunek handlu – zdecydować o sprzedaży albo zakupie danego aktywa. Analiza techniczna – z kolei – pozwala oszacować trendy cenowe na określonych rynkach na podstawie tego, co działo się w przeszłości – informacji o kursach aktywów oraz występujących na rynku cyklach koniunkturalnych.

 

Zasada #6: Bądź otwarty na zmiany

Jedną z cech charakterystycznych dla rynku opcji binarnych jest jego duża dynamika. Dlatego nierzadko zdarza się tak, że ciągłe stosowanie konkretnej techniki może po jakimś czasie przestać przynosić oczekiwane rezultaty. Dlatego tak ważne jest, by nie przywiązywać się zbyt mocno do obranej przez siebie strategii inwestycyjnej i być otwartym na dokonywanie w niej zmian. Jednak tak jak wspominane zostało wcześniej, na inwestowanie w opcje binarnych należy patrzeć jak na inwestowanie w długim horyzoncie czasowym i dokładnie przez takim sam pryzmat należy oceniać daną strategię inwestycyjną.

 

Kolejną cechą opcji binarnych jest ich krótka zapadalność, co wymusza na inwestorach podejmowanie szybkich decyzji dotyczących zajmowanych przez nich pozycji handlowych. Dlatego tak istotne jest bycie na bieżąco z sytuacją na danym rynku oraz w tych aspektach gospodarki, który mają na niego bezpośredni wpływ. Podejmowanie szybkich decyzji wiąże się dużymi emocjami, dlatego trzeba nauczyć się cierpliwości i trzymanie nerwów na wodzy. Z pewnością pomocne z tym procesie jest zbudowanie swojej strategii inwestycyjnej i konsekwentnie się jej trzymanie.

To z reguły ci, którzy w ogóle nie stosują się do omówionych w tym artykule zasad optymalizowania poziomu strat inwestycyjnych, mówią, że na rynku opcji binarnych nie da się w ogóle zarobić. Mam nadzieję, że po lekturze naszych artykułów dołączysz do grupy inwestorów, którzy regularnie osiągają na tym rynku zyski. Czego z całego serca Ci życzę!

Dodaj odpowiedź